Is Warehouse Shopping Wearing Out Your Wallet?

February 12th, 2013 posted by Jill Cooper

It’s Saturday morning. With grocery list in hand, you drag a very unwilling family out to the car where you proceed to take them on a mega shopping spree at Sam’s or Costco. Marching down each aisle you tell your family members “We need 3 cases of corn, 4 cases of green beans and — Oh! That’s a good deal on peanut butter so let’s get 3 gallons. Of course Susie, your can get a bag of cookies. They are so cheap! .and Billy you can have a few bags of your favorite chips! Yum! Oh look — samples! These taste great. Let’s get some! What a great buy on chicken – we need 20.” At the dog food aisle the excitement mounts as each member of the family grabs a corner of the 50 lb. bag of dog food to stack on top of the basket. (We won’t mention you only have 1 toy poodle at home.)

After waiting in line and waiting in line and waiting in line you push your agonizingly heavy and overloaded baskets out to the car. Getting everything into the trunk of the car makes putting together a 1,000 piece jigsaw puzzle a breeze, but finally home you go. After you lug everything into the house, it’s time to spend the next few hours repackaging things for the freezer. You double wrap your 20 chickens (they could be in that freezer for quite awhile) and frantically try to find places for everything else in your cupboards and pantry. By the time you are done, you are so exhausted that you couldn’t begin to lift a finger to cook, so you all go out to eat.

// A few weeks later you gingerly sniff the gallon of half used peanut butter as you try to decide if that strange taste is because it has gone rancid or simply because you are sick of peanut butter. You threw out that partially used gallon of maple syrup yesterday because it had sugared and was looking really strange. You still have ten of your chickens left but if you bathe them in some spicy sauce you are pretty sure your family won’t notice the freezer burned taste. In spite of having to throw out most of the 50 lbs. of dog food (after a growing family of mice had invaded it), you’re sure you saved money because “they” said you would.

Time and time again, people ask “can you really save money at Sam’s or Costco?” I usually answer “not any more so then any place else”. I have checked prices several different times and factoring everything in, I have found no exceptional savings.

Here are some tips to help you decide if a warehouse store is for you:

Do your homework and compare prices. Buying in bulk is not always cheaper. You really save by checking and comparing prices. I was at Costco one day where there was a display of two Clorox one gallon bottles for $1.98 AFTER rebate. I stood there amazed as people grabbed up this “great deal.” I knew I could get that same Clorox for $.98 a gallon at my regular discount store and I didn’t have to mess with a rebate, pay postage or lug 2 gallons of Clorox shrink wrapped together to my car.

Skip impulse buys just because they sound good. Say you can get 12 bottles of sunscreen for a great price. Think it through before you buy. If your family only uses one bottle sunscreen a year, that means you will be storing sunscreen for 12 years, not to mention that most of the sunscreen will expire long before then.

Often, 25% of the food people buy gets thrown out. Even though my story was somewhat tongue-in-cheek, there is a certain amount of truth to it. If your family of four eats pancakes once a week, that gallon of syrup is going to last you a VERY long time. You might also consider that unless dry goods and freezer items are very carefully stored, they will go bad or get bugs in them. Remember to buy the size appropriate for your family.

You need to be very well organized to buy in bulk. All the shows and magazine articles about organizing suggest that most of us are organizationally challenged. Finding places to store everything and then carefully keeping track of what you have is critical if you want to use it all before it spoils.

Stick to your list. Most people spend more then they originally planned on things they don’t need. This never saves money. We taste samples and so often end up buying. If this is you, be careful. Maybe sampling is a bad idea (unless you’re making lunch of it)!

Do you have to buy in bulk? If you have ten kids, run a day care or are buying for an organization then you almost have to buy in bulk. If you have a small or average sized family, you will probably save as much shopping for sales at your regular grocery store or discount store. The key is to do the math and evaluate your practical needs. You have to decide for yourself if buying at warehouse stores actually saves you money or just creates more work.

Jill Cooper (3 Posts)


Featured Contributor

Cindy Rowe
Cindy Rowe (7 Posts)

Cindy Rowe is the owner/editor of Crazylou Creations blog. On the blog, you will find a little bit of crazy, and a whole lot of fun! As a FT working mother, she still finds time to create crafts, play around in the kitchen, plan parties and exercise. You'll find all of this and more on her blog!


Contests & Giveaways

Win Fun Stuff!

Check out all the fun goodies we are
giving away here!

Featured Giveaway

***WE HAVE A WINNER!**** Our #2 Anonymous Poster says: What an awesome giveaway! I’d love to win this and give it to my grandkids for Christmas! Thanks for the giveaway  […]   READ ARTICLE

Giveaways change every couple of weeks, so be sure to check back often.

Coming up!

Orange Carrot Less-Drip Ice Pops
OrangeCarrotIcePop feature

Parents are always looking for ways to sneak some vegetables into their child’s diet. Well, unless your kids are avid carrot lovers, just call these orange ice pops — they’ll […]