Visit FamilyCorner.com for tons of seasonal ideas!
quick link - go to our home page quick link - kid's crafts, family fun, printables, etc quick link - sign up for our free newsletter quick link - holiday crafts, recipes and ideas quick link - gardening, organizing, saving money, decorating and more quick link - our FunBook is filled with lots of quick ideas, tips and crafts quick link - join our bustling community of friendly members


Go Back   FamilyCorner.com Forums

Showing results 1 to 15 of 15
Search took 0.00 seconds.
Search: Posts Made By: barbszy
Forum: Grocery Challenge 09-30-2007, 04:29 PM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
Please join us in the October Grocery Challenge...

Please join us in the October Grocery Challenge (http://www.familycorner.com/forums/showthread.php3?p=578858#post578858)!
Forum: Grocery Challenge 09-27-2007, 02:45 AM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
Kathy, I'm glad I'm not the only one going...

Kathy, I'm glad I'm not the only one going through 4 loaves of bread in a week!
Forum: Grocery Challenge 09-25-2007, 10:23 AM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
lrivetz, I guess it would depend on how much...

lrivetz, I guess it would depend on how much "wiggle room" there is in your household budget as a whole.

But if you REALLY only have $20 left to spend, and you want to stock up, I'd say get the...
Forum: Grocery Challenge 09-25-2007, 03:26 AM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
Had left for the month: 106.24 Spent...

Had left for the month: 106.24

Spent yesterday: 89.89

Still have: a little over $17 :trampolin

(But I still have to go back today and get the broccoli I forgot yesterday :wallbang: )
Forum: Grocery Challenge 09-20-2007, 05:08 AM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
Shop Rite: 81.43 (including a 10-lb boneless...

Shop Rite: 81.43 (including a 10-lb boneless pork loin at 1.49 a pound :trampolin That's a lot of dinners--probably 6 meals out of that once I cut and wrap it)

Total remaining for the month: ...
Forum: Grocery Challenge 09-18-2007, 04:05 AM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
Cau, that is a great deal on bottom round roast!...

Cau, that is a great deal on bottom round roast! :)
Forum: Grocery Challenge 09-16-2007, 04:43 AM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
Shop Rite $54.58; DH invited friends for dinner...

Shop Rite $54.58; DH invited friends for dinner and I had to go buy a bunch of meat and produce....

Total remaining: 187.66
Forum: Grocery Challenge 09-14-2007, 04:41 PM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
Groceries today $15.25 Remaining: $242.24

Groceries today $15.25

Remaining: $242.24
Forum: Grocery Challenge 09-12-2007, 10:23 AM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
Grocery shopping today $99.97 Total...

Grocery shopping today $99.97

Total remaining for the month $257.49
Forum: Grocery Challenge 09-08-2007, 07:38 AM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
9/4 Shop Rite 69.31 9/4 Walmart 19.50 9/7...

9/4 Shop Rite 69.31
9/4 Walmart 19.50
9/7 Shop Rite 35.68

Total remaining for the month: 357.46
Forum: Grocery Challenge 09-08-2007, 07:34 AM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
Kathy, I recommend that in the month when you buy...

Kathy, I recommend that in the month when you buy your meat in bulk, just add to your budget for that month.
Forum: Grocery Challenge 09-02-2007, 06:11 AM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
Liz, they really do seem to be climbing. I want...

Liz, they really do seem to be climbing. I want to give you a heads-up on produce. You have probably noticed it since you mentioned on one thread or other that you have been to Wegmans. I have...
Forum: Grocery Challenge 09-01-2007, 12:38 PM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
Budget: $550 Shop Rite: 63.66 7-11 (milk,...

Budget: $550
Shop Rite: 63.66
7-11 (milk, since Shop Rite didn't have any :gaah:) 4.39 (that's ONE gallon :gaah: )

Left in budget: 481.95
Forum: Grocery Challenge 08-31-2007, 03:13 AM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
Meg, here in New Jersey that would go for about...

Meg, here in New Jersey that would go for about $2.50. I buy milk by the gallon and that is up to almost $4 :gaah: 2 gallons a week in my house!

I am going to shoot for $550. This is for 2...
Forum: Grocery Challenge 08-30-2007, 05:03 AM
Replies: 84
Views: 5,682
Posted By barbszy
Grocery Challenge September 2007

Let's see how we do in slicing and dicing that food budget for this month!

Anyone can join in the challenge. Just say up front what your budget is, and then keep tabs on yourself throughout the...
Showing results 1 to 15 of 15

 
Forum Jump

All times are GMT -8. The time now is 04:12 AM.


Copyright 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.

POPULAR AREAS OF FAMILYCORNER.COM

Our Family FunBook is packed full of ideas from parents just like you!

Our members say that they have never found a friendlier message board community than ours!

Our kid's craft section is filled with easy ideas for creative little minds.

We have tons of free printable coloring pages to keep your little ones happy.

We offer a wide variety of free newsletters delivered right to your inbox.

Our Household Hints & Tips have a wealth of information on cleaning, organizing, and more!
Go to the funbook Go to forums Go to kid's crafts Go to printables Go to newsletters Go to Hints & Tips

Home || Newsletters || Advertising || Terms of Use || Privacy || Services || Submissions || Contact Us || Media Opportunities || Link To Us || Shop || Feedback || Staff || e-Cards || Reminder Service



FamilyCorner.com® is sponsored in part by...




Visit our friends --> MomsMenu | Main Street Mom | She Knows | Baby University | Personal Fitness Zone | iChef.com

Copyright Notice | Privacy Policy | Terms of Use/Disclaimer