View Single Post
  #1102 (permalink)  
Old 08-06-2005, 10:59 AM
RobertaD's Avatar
RobertaD RobertaD is offline
Nine Year Member
 
Join Date: Jan 2004
Location: Ohio
Posts: 16,481
I spent a total of $25.54 this week on groceries. I bought 2 1/2 gallon of milk (won't need next week), 3 loaves of bread (will freeze for later), 1 gallon vanilla ice cream, cream cheese, celery, 2 lb salad mix, 2.62 lb grapes, 2 lb apples, can white kidney beans.

Gas is $2.35 here, glad I didn't need to fill up this week.

DH got a part-time job minimum 16 hrs a week at $8.25 so that will help pay some bills. He starts training on Wednesday.

I made a pot of Olive Garden Pasta E Fagioli soup today, thawed frozen roll dough and made bread sticks from it, having salad with Italian dressing. Olive Garden charges $25 for take out to feed 6 of the soup, salad & bread sticks I made the meal for $10 and will feed more than 6 on it.

Roberta
__________________
http://www.youravon.com/rdunaway
use code TAKE10 for 10% off your first direct delivery order in 2019 with me!